HOME
TEAM
SCHEDULE
NEWS
FACILITIES
COMMANDO CLASSIC
LINKS
Hendersonville Lady Commando Schedule
Day Date Time Opponent Location Result
Saturday Feb. 22 9:00 AM Blackman - Out Of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away W 4-1
Saturday Feb. 22 12:00 PM McGavock - Out of Hibernation Playday (Mt.Juliet) Away W 16-0
Saturday Feb. 22 1:30 PM Siegel - Out of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away W 2-0
Saturday Feb. 22 4:30 PM White House - Out of Hibernation Playday (Mt. Juliet) Away L 0-5
Saturday Mar. 8 8:30 AM Brentwood - Varsity (Beech Playday) Home W 12-1
Saturday Mar. 8 10:00 AM Louisville Male - Varsity (Beech Playday) Home L 2-5
Saturday Mar. 8 11:30 AM Davidson Academy (Beech Playday) Home W 3-0
Saturday Mar. 8 2:30 PM Soddy Daisy - Varsity (Beech Playday) Home W 6-5
Monday Mar. 10 4:30 PM Sycamore (Commando Clasic) Home W 7-1
Monday Mar. 10 7:30 PM Dickson County (Commando Classic) Home L 2-4
Tuesday Mar. 11 3:00 PM Goodpasture (Commando Classic) Home W 5-0
Tuesday Mar. 11 7:30 PM Siegel (Commando Classic) Home W 1-0
Thursday Mar. 13 3:00 PM Stewarts Creek(Commando Classic) Home W 9-1
Thursday Mar. 13 7:30 PM Obion County (Commando Classic) Home W 4-0
Friday Mar. 14 7:00 PM Cheatham County (Commando Classic) Home W 6-0
Friday Mar. 14 8:30 PM Walker Valley (Commando Classic) Home L 1-2
Saturday Mar. 15 8:00 AM Cumberland County (Commando Classic) Home W 9-1
Saturday Mar. 15 1:00 PM McGavock- Commando Classic Home W 2-1
Saturday Mar. 15 4:00 PM Wilson Central - Commando Classic Home L 1-8
Tuesday Mar. 18 4:30 PM Beech Away L 3-6
Thursday Mar. 20 4:30 PM Gallatin (No JV) Away W 16-0
Friday Mar. 21 5:30 PM Tullahoma (MTSCA Tournament) Away W 4-0
Friday Mar. 21 8:30 PM Clarksville (MTSCA Tournament) Away L 3-4
Saturday Mar. 22 9:00 AM Summertown (MTSCA Tournament) Away W 12-3
Saturday Mar. 22 3:30 PM Rock Island, IL (MTSCA Tournament) Away W 2-1
Saturday Mar. 22 5:30 PM Summertown (MTSCA Tournament) Away W 1-0
Saturday Mar. 22 7:00 PM Oakland (MTSCA Tournament Championship) Away W 5-4
Monday Mar. 24 4:30 PM Wilson Central Home L 0-2
Friday Mar. 28 4:30 PM South Doyle Away W 6-2
Saturday Mar. 29 10:00 AM Pigeon Forge Away W 5-3
Monday Mar. 31 6:00 PM Davidson Academy (DH - JV Only) Away W 4-0
Tuesday Apr. 1 4:30 PM Portland (No JV) Away W 10-0
Wednesday Apr. 2 5:30 PM White House (w/ JV) Home W 8-0
Thursday Apr. 3 5:00 PM Scottsboro - Bob Jones Tournament Away L 0-4
Thursday Apr. 3 6:30 PM Henry Clay, AL - Bob Jones Tournament Away W 7-2
Friday Apr. 4 4:30 PM Brooks, AL - Bob Jones Tournament Away L 3-4
Friday Apr. 4 7:30 PM Clay Chalkville, AL - Bob Jones Tournament Away L 0-9
Saturday Apr. 5 10:00 AM Holly Pond, AL- Bob Jones Tournament Away W 4-1
Saturday Apr. 5 12:15 PM Sparkman (Bob Jones Tournament) Home L 1-3
Tuesday Apr. 8 5:00 PM Station Camp Home W 7-3
Wednesday Apr. 9 5:00 PM Allen County, KY (Freshman only) DH Away -
Friday Apr. 11 6:30 PM Smyrna (at Smyrna) (JV Tourney) Away -
Friday Apr. 11 8:00 PM Lebanon (at Smyrna) (JV Tourney) Away -
Saturday Apr. 12 11:30 AM Eagleville (at Smyrna) JV tourney Away -
Tuesday Apr. 15 5:00 PM Mt. Juliet Away L 2-12
Thursday Apr. 17 5:00 PM Station Camp Away L 1-2
Friday Apr. 18 5:30 PM Lawrence County, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 6-1
Friday Apr. 18 8:30 PM Mars Hill, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away L 0-2
Saturday Apr. 19 10:30 AM Rogers, AL - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 6-0
Saturday Apr. 19 12:30 PM Hatton, AL - Elimination Game - Northwest Alabama Bash (Florence, AL) Away W 5-0
Monday Apr. 21 5:00 PM LaVergne (JV) Away W 7-2
Tuesday Apr. 22 5:00 PM Lebanon Home W 4-3
Wednesday Apr. 23 5:00 PM Beech Home L 1-5
Thursday Apr. 24 6:00 PM Portland (No JV) Home W 5-0
Friday Apr. 25 5:30 PM Daniel Boone - Coffee County Spring Classic Away W 9-0
Friday Apr. 25 8:30 PM Chattanooga Central - Coffee County Classic Away W 12-0
Saturday Apr. 26 10:30 AM Coffee County - Coffee County Spring Classic Away W 1-0
Saturday Apr. 26 1:30 PM Tullahoma - Elimination Game - Coffee County Spring Classic Away W 7-0
Saturday Apr. 26 4:30 PM Riverdale - Elmination Game - Coffee County Classic Away L 0-1
Tuesday Apr. 29 5:00 PM Goodpasture (Senior Night) Home W 4-0
Thursday May. 1 5:00 PM Mt. Juliet - District Tournament Away W 2-1
Monday May. 5 7:00 PM Beech District Tournament (@ Station Camp) Away W 4-2
Wednesday May. 7 7:00 PM Wilson Central (District Tourney @ Station Camp) Away L 1-5
Thursday May. 8 5:00 PM Beech (District Tourney @ Station Camp) Away L 3-4
Hendersonville Lady Commando Standings
Team Region Overall
Wins Losses Pct. Wins Losses Pct.
Hendersonville 5 5 50.0% 5 5 50.0%
Beech 6 4 60.0% 6 4 60.0%
Gallatin 0 9 .0% 0 9 .0%
Lebanon 3 6 33.33% 3 6 33.33%
Mt. Juliet 9 1 90.0% 9 1 90.0%
Portland 2 8 20.0% 2 8 20.0%
Station Camp 5 5 50.0% 5 5 50.0%
Wilson Central 9 1 90.0% 9 1 90.0%
Hendersonville Lady Commando Seniors
#PLAYER NAMEPOSHTWTCLASS
5 Corah, Carly 1st, 3rd,   Alumni
25 Heatherly, Sam 1B, DH  Alumni
Beavers, Alex
Alex Beavers
INF/OF

Height: 
Class: Senior
21
Bio & Stats
2019 Schedule
2/23 Lady Commando Play Day Home L 0-0
3/2 Soddy Daisy Playday Away -
3/6 Black and Gold Game Home W 8-7
3/12 Wilson Central JV/V Home L 0-14
3/15 BGA(Commando Classic) Home W 10-4
3/15 Spring Hill (Commando Classic) Away W 4-4
3/16 White House ( Commando Classic) Away L 0-0
3/16 Portland (Commando Classic) Away L 3-4
3/18 Smyrna JV/V Away L 0-0
3/19 Mount Juliet JV/V Home L 0-0
3/21 Portland JV/V Away L 0-0
3/25 Cullman Al, Gulf Coast Tournament Away W 10-9
3/25 Minor Gulf Coast Tournament Home W 16-5
3/26 Mortimer Jordan AL,Gulf Coast Tournament Away L 2-4
3/26 Homewood AL, Gulf Coast Tournament Home W 8-7
3/27 John Carroll, AL Home L 4-8
4/1 Friendship Christian (Varsity Only) Home L 1-12
4/2 Gallatin JV/V Home L 1-15
4/3 Beech JV/V Away L 2-17
4/5 Ravenwood (Brentwood Tournament) Home W 6-1
4/5 Lawrence Co (Brentwood Tournament) Away L 9-10
4/6 Goodpasture (Brentwood Tournament) Away L 7-12
4/6 Lawrence Co (Brentwood Tourney) Away L 0-7
4/10 Lebanon JV/V Home L 9-19
4/11 Mount Juliet JV/V Away L 0-10
4/15 Gallatin JV/V Away L 5-21
4/16 Portland JV/V Home L 11-21
4/17 Friendship Christian at Trevecca Away L 0-10
4/18 Wilson Central JV/V Away L 4-14
4/23 Station Camp JV/V Away L 5-20
4/24 Station Camp V Home L 1-9
4/26 Collierville ( Griffin Tournament) Away L 5-8
4/26 Houston Co. (Griffin Tournament) Home L 0-3
4/27 White House ( Griffin Classic) Away L 0-10
4/27 East Robertson (Griffin Classic) Home L 4-5
4/30 Beech JV/V Home L 1-12
5/1 Smyrna (Senior Night) JV/V Home L 2-4
5/2 Lebanon JV/V Away L 4-11
5/6 Mt. Juliet ( District 9 Tournament) Away -
5/7 TBA ( District 9 Tournament) Home -
Complete Schedule
Standings
Hendersonville 0 14
Beech 9 5
Gallatin 4 10
Lebanon 9 5
Mt. Juliet 11 2
Portland 5 9
Station Camp 7 6
Wilson Central 9 4
Complete Standings
   Sponsors
Vistors
eVarsity Sports