HOME
TEAM
SCHEDULE
NEWS
FACILITIES
COMMANDO CLASSIC
LINKS
Hendersonville Lady Commando Schedule
Day Date Time Opponent Location Result
Tuesday Mar. 15 3:30 PM Gibbs Home L 0-18
Tuesday Mar. 15 5:00 PM Siegel Home L 2-11
Wednesday Mar. 16 11:00 AM Geneseo Home L 2-4
Wednesday Mar. 16 11:00 AM Geneseo (JV) Home W 5-2
Wednesday Mar. 16 2:00 PM St. Benedict Home L 4-5
Wednesday Mar. 16 5:00 PM Riverdale Away L 0-9
Thursday Mar. 17 4:00 PM Clarksville Home W 9-6
Thursday Mar. 17 7:00 PM Memphis Bolton Home L 0-5
Friday Mar. 18 2:00 PM Coffee County Home L 3-15
Friday Mar. 18 2:00 PM Father Ryan Home W 6-4
Saturday Mar. 19 8:30 AM Science Hill Home W 11-6
Saturday Mar. 19 12:00 PM Cleveland Home L 4-7
Tuesday Mar. 22 4:00 PM Beech Away L 1-6
Wednesday Mar. 23 3:30 PM Davidson Academy Away L 0-8
Thursday Mar. 24 5:00 PM Portland Home W 12-0
Tuesday Mar. 29 4:00 PM Station Camp Home W 13-3
Thursday Mar. 31 6:00 PM Lincoln County Away L 0-8
Thursday Mar. 31 8:00 PM Riverdale Home L 0-8
Friday Apr. 1 4:00 PM Blackman Away L 0-10
Friday Apr. 1 6:00 PM Lawrence County (AL) Away L 0-9
Saturday Apr. 2 1:00 PM East Central (MS) Away W 8-3
Saturday Apr. 2 5:00 PM Dickson County Away W 10-1
Saturday Apr. 2 7:00 PM Smyrna Away L 2-6
Wednesday Apr. 6 4:30 PM Gallatin Away W 13-2
Thursday Apr. 7 4:30 PM Richland Away W 6-2
Thursday Apr. 7 6:30 PM Murfreesboro Oakland Away L 2-5
Friday Apr. 8 5:30 PM Athens (AL) Away L 3-4
Friday Apr. 8 7:00 PM Moore County Away W 4-3
Saturday Apr. 9 10:00 AM Franklin County Away L 4-5
Saturday Apr. 9 12:00 PM Huntland Away W 4-2
Saturday Apr. 9 1:30 PM Bob Jones (AL) Away L 0-15
Tuesday Apr. 12 5:00 PM Lebanon Away L 10-11
Thursday Apr. 14 4:00 PM Beech Home L 0-5
Monday Apr. 18 4:30 PM White House Home L 1-8
Tuesday Apr. 19 4:00 PM Mt. Juliet Home L 0-11
Thursday Apr. 21 6:00 PM Heritage Away W 11-5
Friday Apr. 22 1:00 PM South Doyle Away W 8-5
Monday Apr. 25 4:30 PM Goodpasture Home L 1-15
Thursday Apr. 28 4:00 PM Gallatin Home W 10-2
Friday Apr. 29 4:00 PM Tullahoma Away L 3-5
Friday Apr. 29 8:00 PM Warrren County Away L 2-3
Saturday Apr. 30 10:30 AM David Lipscomb Away W 8-4
Saturday Apr. 30 12:30 PM Baylor Away L 4-6
Wednesday May. 4 4:30 PM Wilson Central Away L 7-8
Thursday May. 5 4:30 PM Station Camp Away L 4-5
Friday May. 6 5:00 PM Lebanon Home L 3-9
Monday May. 9 4:00 PM Gallatin Home W 7-2
Tuesday May. 10 5:00 PM Beech Home L 2-13
Hendersonville Lady Commando Standings
Team Region Overall
Wins Losses Pct. Wins Losses Pct.
Hendersonville 4 6 40.0% 4 6 40.0%
Hendersonville Lady Commando Seniors
#PLAYER NAMEPOSHTWTCLASS
1 Kemp, Brittany P, SS, 2nd  Alumni
7 Carter, Ashley OF  Alumni
22 Jontz, Taylor P, 3B, OF  Alumni
27 Westcott, Sami C, 3rd, OF  Alumni
Ray, Montanna
Montanna Ray
1B

Height: 
Class: Senior
28
Bio & Stats
2019 Schedule
2/23 Lady Commando Play Day Home L 0-0
3/2 Soddy Daisy Playday Away -
3/6 Black and Gold Game Home W 8-7
3/12 Wilson Central JV/V Home L 0-14
3/15 BGA(Commando Classic) Home W 10-4
3/15 Spring Hill (Commando Classic) Away W 4-4
3/16 White House ( Commando Classic) Away L 0-0
3/16 Portland (Commando Classic) Away L 3-4
3/18 Smyrna JV/V Away L 0-0
3/19 Mount Juliet JV/V Home L 0-0
3/21 Portland JV/V Away L 0-0
3/25 Cullman Al, Gulf Coast Tournament Away W 10-9
3/25 Minor Gulf Coast Tournament Home W 16-5
3/26 Mortimer Jordan AL,Gulf Coast Tournament Away L 2-4
3/26 Homewood AL, Gulf Coast Tournament Home W 8-7
3/27 John Carroll, AL Home L 4-8
4/1 Friendship Christian (Varsity Only) Home L 1-12
4/2 Gallatin JV/V Home L 1-15
4/3 Beech JV/V Away L 2-17
4/5 Ravenwood (Brentwood Tournament) Home W 6-1
4/5 Lawrence Co (Brentwood Tournament) Away L 9-10
4/6 Goodpasture (Brentwood Tournament) Away L 7-12
4/6 Lawrence Co (Brentwood Tourney) Away L 0-7
4/10 Lebanon JV/V Home L 9-19
4/11 Mount Juliet JV/V Away L 0-10
4/15 Gallatin JV/V Away L 5-21
4/16 Portland JV/V Home L 11-21
4/17 Friendship Christian at Trevecca Away L 0-10
4/18 Wilson Central JV/V Away L 4-14
4/23 Station Camp JV/V Away L 5-20
4/24 Station Camp V Home L 1-9
4/26 Collierville ( Griffin Tournament) Away L 5-8
4/26 Houston Co. (Griffin Tournament) Home L 0-3
4/27 White House ( Griffin Classic) Away L 0-10
4/27 East Robertson (Griffin Classic) Home L 4-5
4/30 Beech JV/V Home L 1-12
5/1 Smyrna (Senior Night) JV/V Home L 2-4
5/2 Lebanon JV/V Away L 4-11
5/6 Mt. Juliet ( District 9 Tournament) Away -
5/7 TBA ( District 9 Tournament) Home -
Complete Schedule
Standings
Hendersonville 0 14
Beech 9 5
Gallatin 4 10
Lebanon 9 5
Mt. Juliet 11 2
Portland 5 9
Station Camp 7 6
Wilson Central 9 4
Complete Standings
   Sponsors
Vistors
eVarsity Sports